Naar de inhoud
Onafhankelijk doorgerekend voor Vlaanderen · Tarieven gecontroleerd op 25 oktober 2026
loontdat.be

Premies voor verbouwen in 2026 en 2027

In 2026 krijgt u in inkomenscategorie 4 of 3 nog 50% of 35% van de factuur zonder btw terug voor dak, muur, vloer en ramen; categorie 1 en 2 krijgen alleen nog een premie voor een warmtepomp of warmtepompboiler, tot € 4.000 voor een bodemwarmtepomp, en dat tot en met 31 december 2027. Voor eigenaar-bewoners, bij een aanvraag vanaf 1 maart 2026. Wie een woning verhuurt, krijgt andere bedragen.

Door MikeBijgewerkt

In het kort

  • Categorie 4 en 3 krijgen 50% of 35% van de factuur zonder btw voor dak, muur, vloer en ramen, tot een plafond per werk.
  • Categorie 1 en 2 krijgen alleen nog een premie voor een warmtepomp of warmtepompboiler, tot en met 31 december 2027.
  • Een aannemer moet het werk doen, en u vraagt de premie aan binnen 2 jaar na uw eindfactuur.
  • Met Mijn VerbouwLening leent u tot € 60.000 aan 0%, 0,5% of 1,5%. Op renovatie betaalt u 6% btw.

Welke inkomenscategorie hebt u?

Hoeveel premie u krijgt, hangt af van uw inkomenscategorie: 4 is de laagste, 1 de hoogste. Die volgt uit het gezamenlijk belastbaar inkomen op uw laatste aanslagbiljet en uit uw gezin.

Inkomensgrenzen voor aanvragen in 2026. Per bijkomende persoon ten laste komt er € 4.420 bij. Bron: Vlaanderen.be.
GezinCategorie 4Categorie 3Categorie 2Categorie 1
Alleenstaandetot € 24.750tot € 43.240tot € 55.020meer dan € 55.020
Koppel, of alleenstaande met 1 persoon ten lastetot € 37.110tot € 60.520tot € 78.610meer dan € 78.610

Hebt u naast uw woning nog een andere woning, een appartement of een bouwgrond volledig in volle eigendom, dan valt u altijd in categorie 1. Uw categorie rekent u uit op Mijn VerbouwPremie berekenen.

Dak, muur, vloer en ramen

Voor isolatie en ramen krijgen alleen categorie 4 en 3 nog een premie: een deel van de factuur zonder btw, tot een plafond per werk. Categorie 1 en 2 krijgen sinds 1 maart 2026 niets meer.

Mijn VerbouwPremie voor de gebouwschil, voor aanvragen vanaf 1 maart 2026: deel van de factuur zonder btw en de hoogste premie. Bron: Vlaanderen.be.
WerkCategorie 4Categorie 3Categorie 1 en 2
Dak- of zoldervloerisolatie50%, tot € 5.75035%, tot € 4.025geen premie
Buitenmuur- of spouwmuurisolatie50%, tot € 5.00035%, tot € 3.500geen premie
Vloerisolatie50%, tot € 1.50035%, tot € 1.050geen premie
Hoogrendementsglas en buitenschrijnwerk50%, tot € 5.25035%, tot € 3.675geen premie
Voorbereidingswerken voor isolatie (vocht bestrijden)50%, tot € 2.00035%, tot € 1.400geen premie
Voorbereidingswerken voor sanitair en elektriciteit50%, tot € 3.00035%, tot € 2.100geen premie
  • Vervangt u alleen het glas in bestaande ramen, dan krijgt u € 64 per m² glas, nooit meer dan 50% of 35% van de factuur.
  • Haalt u bij nieuwe dakisolatie asbest weg, dan komt er € 8 per m² bij, samen nooit meer dan de helft van de factuur.
  • Renovatiewerk, zoals nieuwe dakpannen, telt alleen mee als u er nieuwe isolatie bij plaatst.
  • De isolatie moet goed genoeg zijn: voor een dak bijvoorbeeld een R-waarde van minstens 4,5 m²K/W.

Wat isolatie bij u oplevert, rekent u uit op Is dakisolatie rendabel? en Is spouwmuurisolatie rendabel?

Warmtepomp en warmtepompboiler

Voor een warmtepomp krijgt elke categorie nog een premie: een vast bedrag, nooit meer dan 50%, 35%, 25% of 20% van de factuur zonder btw (categorie 4 tot 1).

Mijn VerbouwPremie voor een warmtepomp of warmtepompboiler, voor aanvragen vanaf 1 maart 2026. Bron: Vlaanderen.be.
ToestelCategorie 4Categorie 3Categorie 1 en 2
Lucht-water€ 6.000€ 4.500€ 1.500
Hybride lucht-water€ 4.000€ 3.000€ 800
Geothermisch (bodem)€ 8.000€ 6.000€ 4.000
Lucht-lucht€ 600€ 450€ 300
Warmtepompboiler€ 1.200€ 1.050€ 450

In categorie 4 en 3 komt er de helft bij (50%) in een gebied zonder aardgasnet, of als de warmtepomp elektrische verwarming met een actief uitsluitend nachttarief vervangt. Voor een hybride warmtepomp geldt alleen dat laatste. Meer daarover in Premie voor een warmtepomp en Premie voor een airco. Of het toestel bij u loont, rekent u uit op Is een warmtepomp rendabel?, Loont een hybride warmtepomp? en Is een warmtepompboiler rendabel?

Voorwaarden en aanvragen

  • U bent eigenaar en woont in de woning: ze is uw hoofdverblijfplaats op de dag van de aanvraag.
  • Voor isolatie en ramen werd de woning vóór 1 januari 2006 op het elektriciteitsnet aangesloten; voor een warmtepomp of warmtepompboiler vóór 1 januari 2014.
  • Een aannemer voert het werk uit. Materiaal zelf kopen en laten plaatsen mag.
  • De factuur is per soort werk minstens € 1.000 zonder btw.
  • U vraagt de premie aan na de werken, binnen 2 jaar na de eindfactuur, via Mijn VerbouwLoket. De regels van uw aanvraagdatum tellen.
  • Per soort werk krijgt u de premie eens in de 5 jaar; voor een warmtepomp of warmtepompboiler eens in de 10 jaar.

Hulp bij de aanvraag krijgt u bij het woonloket van uw gemeente of bij het Energiehuis. Provincies en gemeenten hebben soms een eigen premie: die vindt u met de Premiezoeker van de Vlaamse overheid.

Mijn VerbouwLening

Met Mijn VerbouwLening leent u € 4.000 tot € 60.000 voor dezelfde werken als bij de premie, en ook voor zonnepanelen, over hoogstens 25 jaar. Er zijn geen dossierkosten.

Rentevoet van Mijn VerbouwLening bij een aanvraag in 2026, vast voor de hele looptijd. Bron: Vlaanderen.be.
Categorie 4Categorie 3Categorie 2Categorie 1
0%0,5%1,5%kan niet lenen

Vraag de lening aan vóór de werken beginnen, met offertes van hoogstens 6 maanden oud, via Mijn VerbouwLoket. Het Energiehuis behandelt de aanvraag. Krijgt u daarna een premie, dan gaat die naar het vervroegd terugbetalen van de lening.

Btw bij verbouwen

  • 6% voor renovatie van een woning van minstens 10 jaar oud, zoals isolatie, ramen en zonnepanelen.
  • 6% voor een warmtepomp van 2026 tot en met 2030, ook in een jongere woning. Een hybride warmtepomp valt daar niet onder.
  • 21% voor een nieuwe ketel op gas of stookolie, sinds 29 juli 2025, ook in een oudere woning.
  • De premie wordt berekend op het bedrag zonder btw.

Premies die verdwenen zijn

  • Zonneboiler: geen Mijn VerbouwPremie meer sinds 1 juli 2025.
  • Thuisbatterij: geen premie meer voor een batterij met een keuringsattest van na 31 maart 2023.
  • Mijn EPC-labelpremie: sinds 1 juli 2026 alleen nog voor wie vóór 1 januari 2025 een dossier bij Fluvius liet activeren. Lees EPC-labelpremie stopgezet.
  • Mijn Kortingsbon: geen nieuwe kortingsbonnen sinds 1 januari 2026.
  • Fluvius geeft geen premies meer voor nieuwe energie-investeringen in een woning.

Wat verandert in 2027 en 2028

  • Vanaf 1 januari 2028 stopt de premie voor een warmtepomp of warmtepompboiler in categorie 1 en 2.
  • De inkomensgrenzen worden elk jaar geïndexeerd; de nieuwe grenzen gelden voor aanvragen vanaf 1 januari.
  • De rentevoet van Mijn VerbouwLening wordt begin 2027 aangepast aan de wettelijke rentevoet.
  • Voor private verhuurders ligt een voorstel klaar voor een premie van 35% vanaf 2027, onder voorwaarden. Dat is nog niet definitief.

Zodra er iets verandert, passen we deze pagina aan en zetten we de wijziging onderaan in het logboek.

Veelgestelde vragen

Hoeveel Mijn VerbouwPremie krijg ik in 2026?

Dat hangt af van uw inkomenscategorie en het werk. In categorie 4 krijgt u 50% en in categorie 3 35% van de factuur zonder btw voor isolatie en ramen, tot een plafond per werk: voor dakisolatie hoogstens € 5.750 of € 4.025. Voor een warmtepomp is het een vast bedrag, bijvoorbeeld € 6.000, € 4.500 of € 1.500 voor een lucht-waterwarmtepomp.

Telt mijn inkomen bruto of netto?

Geen van beide: het gaat om het gezamenlijk belastbaar inkomen en de afzonderlijk belastbare inkomsten op uw laatste aanslagbiljet. Het inkomen van uw partner telt mee als u gehuwd of wettelijk samenwonend bent en samen in de woning woont. Een daling of stijging na dat aanslagbiljet telt niet.

Krijg ik een premie als ik zelf isoleer?

Nee. Alleen werken door een aannemer komen in aanmerking. De uitzondering zijn voorbereidingswerken aan sanitair en elektriciteit: die mag u zelf doen, met een keuringsattest van de elektrische installatie.

Tot wanneer kan ik de premie aanvragen?

Binnen 2 jaar na de datum van uw eindfactuur, via Mijn VerbouwLoket. De regels van uw aanvraagdatum tellen, niet die van de factuur. Categorie 1 en 2 kunnen de premie voor een warmtepomp of warmtepompboiler aanvragen tot en met 31 december 2027.

Is er nog een premie voor zonnepanelen, een zonneboiler of een thuisbatterij?

Nee. Voor een nieuwe zonneboiler is er sinds 1 juli 2025 geen Mijn VerbouwPremie meer. Een thuisbatterij met een keuringsattest van na 31 maart 2023 krijgt geen premie, en voor zonnepanelen die vanaf 2024 gekeurd zijn evenmin. Met Mijn VerbouwLening kunt u wel lenen voor zonnepanelen.

Moet ik belastingen betalen op de premie?

Nee. Voor een particulier is Mijn VerbouwPremie vrij van belastingen.

Meer over isoleren en premies

Wijzigingen in dit artikel

  • Eerste versie, met de regels voor aanvragen vanaf 1 maart 2026.

Bronnen

Geschreven door Mike, oprichter van Loontdat. Ziet u een fout? Mail info@loontdat.nl. Hoe we werken, leest u op Hoe wij rekenen.